Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle
Hoşgeldiniz
Giriş Yap | Ücretsiz Üye Olun

KATEGORİLER

Cavalier King Charles

Cavalier King Charles

 

Cavalier King Charles Özellikleri

 

Cavalier King Charles özellikleri arasında ilk sırada küçük bir ırk olmaları yer almaktadır. Oyuncu bir köpek olmalarına rağmen kucakta gezdirilmeyi de sevmektedirler. Kafa yapısı uzun, burunları koniktir. Dışa çıkık olmayan yuvarlak gözlere sahip olan Cavalier King Charles köpekler uzun, düşük ve tüylü kulaklara sahiptir. Erkek Cavalier King Charles köpeklerin omuz yüksekliği ile dişi Cavalier King Charles köpeklerin omuz yüksekliği aynı olup 30-33 cm. ortalamasına sahiptir. Cavalier King Charles köpeklerin ağırlığı ise 5-8 kg. aralığındadır. Kulaklarındaki tüyler uzun ve keçeleşmeye meyilli iken vücut tüyleri orta uzunluktadır. Tüy dökme miktarı ise orta derecedir. Tüylerinin rengi inci beyazının üstüne koyu kestane, beyaz – siyah ve bronz / kahverengi olmak üzere 3 renkli, siyah ve bronz – kahve ile kızıl olabilmektedir.

 

Cavalier King Charles yavru köpek bilgileri


 

Cavalier King Charles yavruları şirin görüntüleri ve oyunbaz davranışları ile sizi kendisine hayran bırakacaktır. Diğer köpek ırklarında da olduğu gibi genetik hastalıklara yatkınlıkları bulunduğu için satılık Cavalier King Charles yavruları alırken ya da Cavalier King Charles yavrusu edinirken mutlaka seceresini dikkate almanız gerekmektedir. Cavalier King Charles yavru bakımı büyük önem taşır. Özellikle de Cavalier King Charles yavru beslenmesine çok dikkat etmek gerekir. Cavalier King Charles yavru beslenmesi için kaliteli kuru mamalar tercih edilmeli ve günde 3 kere beslenmelidir. Yavrunun ucuz mamalar ile beslenmesi halinde genetik yatkınlık sahibi olduğu kalça ve diz displazisi hastalıkarına yakalanma riski yükselecektir. Cavalier King Charles yavru eğitimi için eve ilk getirildiği anda eğitimine hemen başlanmalı ve pozitif eğitim verilmeye çalışılmalıdır. Cavalier King Charles hakkında bilgi edinerek yavru edinmeniz çok daha doğru bir davranış olacaktır.

 

Cavalier King Charles eğitimi nasıl olur?

 

Eğitime son derece yatkın olan Cavalier King Charles köpeklerde tuvalet eğitimi küçük yapılı olmaları nedeni ile daha zordur. Zeki olmalarına rağmen küçük cüsseleri nedeni ile tuvalet eğitiminde zorluk yaşayan Cavalier King Charles köpekler için sabırlı ve kararlı davranılmalıdır. Eve ilk geldiği andan itibaren tuvalet eğitimine başlanmalı ve eğitimin sürekliliği sağlanmalıdır. Köpeğinizin tuvaletini doğru yere yaptığı zamanlarda onu ödüllendirmeniz pozitif bir etki bırakmanızı sağlayacaktır. Çok zeki ve eğitime açık olmalarına rağmen evde eğitilmelir zordur. Profesyonel eğitmen eşliğinde ders almaları çok daha kısa sürede eğitimden beklediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır. Ancak evde de kendi başınıza Cavalier King Charles cinsi köpeğinize temel itaat kurallarınızı öğretmeniz mümkündür.

 

Cavalier King Charles beslenmesi nasıl olur?

 

Cavalier King Charles beslenmesi için kaliteli kuru mamalar kullanılmalıdır. Cavalier King Charles yavrusu yavrular için özel olarak üretilen kaliteli kuru mamalar ile günde 3 kere beslenmelidir. Mamanın kalitesi yavrunun ileride genetik yatkınlık taşıdığı kalça ve diz displazisi hastalıklarından korunmasını sağlayacak en önemli faktörlerdir. 6. ayını dolduran yavrular yetişkinliğe kadar günde 2 kere kuru mama ile beslenirken yetişkin Cavalier King Charles köpekler için günde 1 kere kuru mama verilmesi yeterli olacaktır. Küçük yapısına rağmen son derece iştahlı olan Cavalier King Charles köpeklere asla evde pişirilen yemekler ve kemikler verilmemelidir. Kemikler sindirim yollarında büyük hasarlara yol açarken yemek artıkları ise gereken protein ve vitamini alamamalarına rağmen hızlı bir şekilde kilo almaların yol açmaktadır.

 

Cavalier King Charles bakımı nasıl olur?

 

Cavalier King Charles bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli konu uzun kulaklarında bulunan tüylerin bakımıdır. Cavalier King Charles köpek bakımı için hem kulağın üzerinde bulunan hem de kulağın içinde bulunan tüyler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Çünkü bu tüyler yapısal özellikleri nedeni ile keçeleşmeye meyilli tüylerdir ve keçeleştiği anda köpeğinize rahatsızlık vermesinin yanı sıra tekrar açılması da zorlaşmaktadır. Kulak tüyleri bu nedenle düzenli olarak her gün, genel vücut tüyleri ise haftada bir kere fırçalanmalıdır. Cavalier King Charles yıkanmak için uygun değildir ve bu nedenle ayda en fazla 1 kere yıkanması tavsiye edilmektedir. Oyunu ve insanı çok seven yapıları nedeni ile yalnızlığı sevmezler ve evde uzun süre yalnız kaldıkları takdirde mutsuz olurlar. Bu nedenle çalışan kişilerin bakması tavsiye edilmemektedir. Günlük olarak 1 saat dışarıda gezdirilmesi yeterlidir.

 

Cavalier King Charles hastalıkları nelerdir?

 

İstisnasız tüm köpek ırklarında olduğu gibi Cavalier King Charles cinsi köpeklerin de genetik olarak yatkın oldukları hastalıklar bulunmaktadır. Cavalier King Charles yavrusu alınırken bu nedenle secereli olan ve sağlıklı bir kuşaktan gelen yavrular tercih edilmelidir. Cavalier King Charles köpekleri doğuştan diz kapağı hastalıklarına yatkındırlar. Bu nedenle köpeğin aşırı kilo alması mutlaka engellenmelidir. Çok iştahlı köpekler oldukları için günlük beslenme programlarına dikkat edilmediği takdirde hızlı bir şekilde kilo almaya meyillidir. Obezite diz kapağı hastalığını tetikleyeceği için mutlaka kilo takibi gerekir. Tüm Cavalier King Charles köpek ölümleri arasında ilk neden kalp yetmezliğidir. İkili kapakçık hastalığı genetik olmakla beraber düzenli veteriner kontrolü köpeğinizin daha sağlıklı bir ömür sürmesini sağlayacak en önemli etkendir. Ayrıca Cavalier King Charles cinsi köpekler arasında göz kuruluğu da çok sık yaşanmaktadır. Damla ile erken dönemde tedavi edilmeyen göz kuruluğu ileri evrelerde körlüğe bile neden olabilmektedir. Cavalier King Charles cinsi köpeklerde bunlara ek olarak görülen diğer hastalıklar arasında kalça displazisi, kulak hastalıkları, katarakt, sağırlık ve körlük yer almaktadır.

 

Cavalier King Charles hangi ırktan gelmektedir?

 

Cavalier King Charles Spaniel, Toy Spaniel ırkına mensuptur. King Charles ve Cocker Spaniel cinsleri arasında gerçekleştirilen çarprazlama sonucu Cavalier King Charles ırkı oluşturulmuştur. Bu ırkın geliştirilmesine Kral II. Charles tablolarında yer alan sevimli Toy Spaniel köpekleri ilham kaynağı olmuş ve bu köpekleri andıran yeni bir ırkın oluşturulmasına çalışılırken Cavalier King Charles ırkı elde edilmiştir. Bu amaç ile ilk olarak 1920 yılında uzun burnu ile tablolarda yer alan köpeklere en çok benzeyen King Charles köpekler seçilmiş ve bu köpekler Cocker Spaniel ile çarprazlanarak Cavalier King Charles ırkı oluşturulmuştur. Oluşturulan yeni ırk ilk olarak 1940 yılında kabul edilmiş ve 1980 yılında UKC tarafındanda tanınarak resmiyet kazanmıştır. Irkın Toy grubuna dahil edilmesi ise AKC tarafından 1996 yılında gerçekleştirilmiştir.  

8974 kez okundu
Kaynak ekleyebilmeniz için üye olmanız gerek
Eğer sitemize üye iseniz Giriş Yapınız. Üye değilseniz 2 dakikanızı ayırarak Üye olunuz
Captcha