Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle
Hoşgeldiniz
Giriş Yap | Ücretsiz Üye Olun

KATEGORİLER

Pekinez

Pekinez

 

 

Pekinez köpek özellikleri (Pekingese özellikleri)

 

Pekinez köpek çift katmanlı, ipeksi derecede yumuşak uzun tüylere sahiptir. Tüyleri düzdür. Pekinez tüy rengi çok çeşitli olup en sık rastlanılanları bisküvi, krem, açık kahverengi, bronz, beyaz, beyaz-siyah, beyaz-bronz, gri renkleridir. Yüzü tüy rengine bağlı olarak değişmekle beraber siyah maskeli, siyah namlulu, düz siyah üzerine beyaz işaretli ve beyaz işaretli olabilmektedir. Vücutları küçük olmasına rağmen son derece dengelidir. Pekingese köpeklerin boyları 30 cm. ortalamasına sahipken kiloları 3,6 ila 4,5 kg. arasında değişmektedir. Başları vücutlarına oranla biraz büyüktür. Başı geniş, başın üst kısmı düzdür. Köpeğin burnu düzdür ve siyah renklidir. Burnu nedeni ile yüzüde düz olarak görülmektedir. Kafatasının ön üst köşelerinde yer alan kulakları kalp şeklini andırır ve uzun tüylerle kaplıdır. Gözleri son derece iri olup koyu renklidir ve bBoynu kısa olup son derece kalındır. Kuyruğu tüylü olup kıvrık şekilde yukarıda taşınmaktadır. Bacakları kısa olup kalın kemiklidir.

 

Pekinez yavru köpek bilgileri

 

Yavru Pekinez Köpeği edinirken ırkın tüm özelliklerini taşıyan ve safkan olan yavruları tercih etmek kadar sağlıklı bir soy ağacına sahip köpekleri de tercih etmek önemlidir. Pekinez köpekler diğer köpeklere oranla genetik hastalıklara çok daha fazla yatkın oldukları için sağlıklı bir soy ağacı çok daha büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yavrunun anne ve babası kadar soy kütüğüde önemlidir ve araştırılmalıdır. Pekinez yavrusu alırken hareketli ve canlı olanların seçilmesi doğru bir davranış olacaktır. Yavruyu anne sütü emmesini sağlamak için annesinden çok erken ayırmamaya dikkat edilmelidir. Yavrunun iç ve dış parazit ilaçlarını alıp almadığı sorgulanmalıdır. Yavru aşısı yapılana kadar evde korunmalıdır.

 

Pekinez eğitimi nasıl olur?

 

Pekinez köpeklerin tuvalet eğitimleri diğer köpek ırklarına oranla biraz daha zorlu geçebilmektedir. Pekinez tuvalet eğitimi için mutlaka çok sabırlı olunmalı ve asla şiddet gösterilmemelidir. Köpeğin tuvaletini istenilen alana her yapışında mutlaka severek ve takdir edilerek ödüllendirilmesi eğitime pozitif etki katacağı için gereklidir. Köpeklerde tuvalet eğitimi için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biride asla cezalandırılmamasıdır. Çünkü yavru köpek tuvaletini yanlış yere yaptığı için değilde tuvaletini yaptığı için cezalandırıldığına inanabilir ve sonrasında sürekli olarak tuvaletini gizli bir yere yapmaya çalışır ki bu da tuvalet eğitiminin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Pekinez köpeğiniz yemek yedikten sonra, uyandıktan sonra ve su içtikten sonra tuvalet ihtiyacı duyacaktır. Bu anlarda köpeğinizi tuvalet alanına götürmeniz kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olabilir. Pekinez cinsi köpekler otoriter bir sahibe ihtiyaç duyar. Davranışlarınızda ki tutarlılığı kaybettiğiniz anda bir daha Pekingese köpeğinizin üzerinde otorite kurmanız son derece zordur. Bu nedenle eğitiminde sabırlı, ona karşı sevgi dolu ancak kararlı olmanız gerekir.

 

Pekinez beslenmesi nasıl olur?

 

Pekinez beslenmesi için kullanılacak günlük diyet listesinde dikkat edilmesi gerekenlerden biride köpeğin bol su içmesidir. Pekingese ırkı yapı olarak mesane taşı oluşumuna son derece yatkın bir ırk olduğu için köpeğin bol su içmesi önemlidir. Az su içen ve fazla kilo alan köpeklerde mesane taşı oluşumu daha sık görülmektedir. Pekinez hem küçük köpek ırkları arasınde yer almakta hem de çok fazla hareket etmeyi sevmemektedir. Bu nedenle obeziteye son derece yatkın bir ırktır. Köpeğin aşırı kilo alması durumunda patella çıkığı, mesane taşı ve solunum hastalıkları riski arttığı için günlük beslenmesine çok dikkat edilmeli ve asla fazla yemek verilmemelidir. Pekinez beslenmesi için kuru mama kullanımı yeterlidir. Yavru Pekinez için kaliteli yavru mamaları kullanılırken yetişkinlik döneminde bu mama kademeli olarak yetişkin köpek mamaları ile değiştirilmelidir. Pekinez beslenmesi için günde 1 bardak kuru mama kullanımı yeterlidir. Kuru mama sadece akşamları verilebileceği gibi aynı zamanda öğünlerde yarım bardak olacak şekilde sabah ve akşam da verilebilir.

 

Pekinez bakımı nasıl olur?

 

Pekinez son derece tüylü bir köpek olduğu için bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride tüy bakımıdır. Pekinez tüy dökme derecesi orta dereceli bir köpek olmasına rağmen tüylerinin canlılığını yitirmemesi ve keçeleşmemesi için her gün düzenli olarak fırçalanması gereken bir köpektir. Gösteri köpeği olarak kullanılmayacak Pekinez köpeklerinin tüylerinin kısaltılması bakımlarını kolaylaştırması adına gereklidir. Gözleri son derece hassas olduğu için göz bakımıda her gün yapılmalıdır. Steril bir bez üzerine dökeceğiniz serum fizyolojik ile gözlerinin köşelerini temizlemeniz ve daha sonra çok iyi bir şekilde kurulamanız yeterli olacaktır. Ayrıca köpeğinizin gözlerini rahatsız etmemesi amacı ile yüzünde uzayan ve göze düşen tüylerini kesmeniz ve alnı kırışık olduğu için deri enfeksiyonlarını önlemek adına bu kırışıklıkların arasının temizlenip yine kurulanması gereklidir. Çok fazla egzersize uygun değildir. Egzersiz yaptırmak yerine kısa süreli oyun oynanması yeterlidir.

 

Pekinez hastalıkları ve sağlık tavsiyeleri

 

Pekingese cinsi köpekler ne yazık ki pek çok hastalık için açık hedef halindedir. Pekingese hastalıkarı arasında ilk sırayı patella çıkığı alır. Küçük köpek ırkları arasında sıklıkla görülen bir hastalıktır ve evrelerine bağlı olarak tedavi edilmektedir. İleri evre patella çıkığı oluşması halinde cerrahi müdahele ile tedavi edilmektedir. Burun ve gırtlak yapılarının yanı sıra daha küçük bir trekea’ya sahip olmaları nedeni ile nefes almakta daima zorlanırlar ve çok şiddetli horlarlar. Özellikle de aşırı kilolu olan köpeklerde solunum problemleri çok daha tehlikeli seviyelere ulaşabilmektedir. Bu nedenle köpeğin kilosu kontrol altında tutulmalı ve aşırı sıcaklarda serin yerlerde korunmalıdır. Pekinez köpek hastalıkları arasında bunlara ek olarak katarakt, testislerin tam olarak aşağı inmemesi olan kriptorşidizm, göz kapağı içerisine doğru kirpik büyümesi hastalığı olan ektopik cilia, göz kapağının içe batması, göz kuruluğu, mitral kapak hastalığı, mesane taşı, retina hastalıkları ve intervertebral disk hastalığı sayılabilir.

 

Pekinez hangi ırktan gelmektedir?

 

Pekinez yada bilinen bir diğer ismi ile Pekingese ırkının kökenleri 8. yüzyıla dayanmaktadır. Bu dönemde Çin’de hüküm süren Tang hanedanı tarafından saray içerisinde bakılmıştır. Bi dönem Çinde kötü ruhları kovduğuna inanılarak kutsal kabul edilmiştir. Köpeğin değeri Çin’de o kadar artmıştır ki önünden geçen halkın onu selamlaması şart koşulmuştur. Pekinez ırkı hakkında detaylı bilgi olmamakla beraber Çin tarihinde ırk ile ilgili pek çok efsane bulunmaktadır. Bunlardan biride ipek maymununa delice aşık olan bir aslan ile ilgili olan hikayedir. Aslanın sevdiğine kavuşması için hayvanların koruyucu azizi olan Ah Chu’ya yalvarmış ve Aslan’ın sevdiğine sadece cüce olmayı kabul etmesi halinde kavuşmasına izin verilmiştir. Efsaneye göre aslan kalbinin ve karakterinin büyük kalmasına izin verilmesi şartı ile cüce olmayı kabul etmiş ve sevgilisine kavuşmuştur. Bu iki sevgilinin yavruları ise şimdiki Pekinez ırkının ilk üyeleridir. 1860 yılında İngiliz askerlerinin Pekin Kraliyet sarayını işgal etmesinin ardınan köpeklerin yabancıların eline geçmesini engellemek adına Çin İmparatorluk Muhafızları tarafından öldürülmeleri emredildi. Ancak yapılan tüm engellemelere rağmen ele geçirilen Pekinez köpekler kraliçe Victoria’ya ulaştırılmıştır. Kraliçe Victoria ise bu değerli türü Amerikalılara hediye ederek türün dünya geneline yayılmasını sağlamıştır. Pekingese ırkı 1906 yılında AKC tarafından kabul edilmiştir.  

15888 kez okundu
Kaynak ekleyebilmeniz için üye olmanız gerek
Eğer sitemize üye iseniz Giriş Yapınız. Üye değilseniz 2 dakikanızı ayırarak Üye olunuz
Captcha